Máme kupovat levné barvy do tiskárny?

Ačkoliv dnes již boom barevných tiskáren pominul, stále je najdeme v mnoha domácnostech. V kancelářích je prakticky nenajdeme, neboť tam se tisknou obvykle pouze černobílé psané dokumenty. Jiná situace může nastat v takzvaných „copy-centrech“, kde si můžete nechat vytisknout jakýkoliv dokument či obrázek. Tam jsou barevné tiskárny i kopírky vyžadovány.
staré modely tiskáren

Mnoho majitelů ovšem řeší otázku náplní. Koneckonců žádná nevydrží věčně a i při nepoužívání poměrně brzy vyschnou. Navíc jsou jejich objemy v toneru menší než u klasické černé. To je samozřejmě pochopitelné, neboť místo jedné černé barvy se jich tam musí vejít několik. To však také znamená, že se mnohem dříve vyčerpají nebo vyschnou. Je tedy třeba je doplnit.
tiskárna při práci

Nejprve musíme předeslat, že to není žádná jednoduchá záležitost. Mnohé firmy sice nabízejí levné barvy do tiskárny, v porovnání s klasickou černou jsou však mnohem dražší. A to i přes fakt, že, jak již bylo řečeno, je tak od každého druhu barvy méně než od černé.

Je také třeba uvědomit si, zda se nám vůbec doplnění vyplatí. Položme si otázku, zda možnost tisknout nejen černobíle vůbec využíváme, a pokud ano, potom jak často. A zda by se nevyplatilo si jít ten občasný obrázek nechat vytisknout do již zmíněného copy-centra.

Faktem totiž je, že ač jsou velmi oblíbené, ve většině případů se tento typ tiskárny pro domácí použití nevyplatí. Málokdo totiž tiskne častěji barevně, a pokud ano, potom je velká spotřeba náplní a s tím i nutnost často barvy doplňovat. To je však finančně poměrně náročné.

Pokud jde o kanceláře, zde záleží na konkrétní firmě. V některých podnicích je potřeba občas udělat barevnou kopii nějakého dokumentu, případně vytisknout barevný výkres projektu. V těchto situacích se použití barevných tonerů nevyhneme. S tím je však třeba vždy počítat při plánování nákladů podniku. Ano, může se to zdát jako malá položka, přesto je třeba mít na paměti, že barevné náplně se spotřebovávají velmi rychle.

Pokud tedy máte doma barevnou tiskárnu, zvažte, zda barvy vůbec využijete, a zda není výhodnější doplňovat pouze základní černou. Rozhodně se tím ušetří poměrně velká částka peněz. A to se rozhodně vyplatí.